Organik Yayla Balı

Organik yayla balı, yazın kovanlarını yaylalara götüren arıcılar tarafından hasat edilir. Yaylalar dağlık ve yüksek olduğundan yaşam koşulları zordur. Yaylaların polen yoğunluğu ve aroması diğer ballardan çok daha özeldir. Yaylalar kış aylarında pek ziyaret edilmese de temiz iklimi ve havası nedeniyle yaz aylarında sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Yayla balları tamamen doğal bir ortamda ve en önemlisi yerleşim yerlerinden uzakta, dağın eteğinde üretilmektedir. Böylece yerleşim yerlerinde hava kirliliğinden etkilenmeden %100 sıfır şekerli bal ortaya çıkmaktadır. Yaylalarda yüzlerce farklı çiçeğe ulaşabilen arılar, bu yüzlerce farklı çiçekten beslenme fırsatı bulur. Ayrıca yaylalardaki temiz su kaynakları da arılar için bal üretiminde önemli bir etkendir.

Yayla balları birden fazla çiçekten üretilir. Böylece çiçek balları gibi belirli çiçekler yerine yayladaki yüzlerce farklı çiçekten üretilir ve kalitesi diğer ballardan çok daha yüksektir. Yüksek rakımlı yaylalarda yetişen çiçeklerin başka ortamlarda bulunmaması yayla balını diğerlerinden ayıran ve %100 sıfır şeker yapan en önemli özelliklerinden biridir.

Gerçek Yayla Balı Nasıl Anlaşılır?

Yayla ballarının en önemli özelliği yaylaların rakımı yüksek yerler olmasıdır. Bir yaylanın rakımı ne kadar yüksek olursa çevresi o kadar temiz olur. Ayrıca yüksek rakımlı yerlerin bitki örtüsünün diğer yerlerden farklı olması yayla balını eşsiz kılan özelliklerden biridir. Yayla balları ülkemizde genellikle Doğu Anadolu Bölgesi ballarıdır. Gerçek yayla bal üretim alanının rakımı en az 1400 metre olmalıdır. Dolayısıyla bu rakım ve üzerindeki çiçek çeşitliliği ve doğal su kaynakları diğer yerlerden farklı olabilir. En yüksek rakımlı yerler Erzurum ve çevresindeki yaylalardır. Yayla balı alırken nerede üretildiğini sormayı unutmayın. %100 sıfır şekerli yayla balını tadarak anlamanız çok kolay olacaktır.

Yayla Balının Faydaları

1. Serbest Radikal Hasarla Savaşır

Yayla balı, hücre hasarına karşı savaşan güçlü antioksidanlarla doludur. Serbest radikaller olarak bilinen zararlı ajanlar, oksidatif stres adı verilen bir süreç yoluyla hücrelerinize saldırmaya çalıştığında, antioksidanlar hücrelerinizi güvende tutmak için bir elektron kaybederler. Serbest radikal hasarı, yaşlanma, inflamatuar bozukluklar ve kanser dahil hastalıklarla ilişkilidir. Neyse ki, bal bu sonuçlarla mücadeleye yardımcı olabilir- ve bunu destekleyecek bilim var. 

2. Zararlı Bakterilerle Savaşır

Bal, antibakteriyel özellikleri ile birçok bakteri türüyle savaşma yeteneği ile ünlüdür. Halk hekimliği geleneklerinde, çeşitli bakteri ve mantar enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılmıştır. Polen sentezi sırasında arılar, doğal bir antiseptik olan hidrojen peroksiti, oluşturdukları balın içine bırakırlar. Balın düşük su içeriği ve hafif asitliğindeki faktör ve zararlı mikropların hiç şansı yok!

3. Boğaz Ağrısını ve Öksürüğü Sakinleştirir

Balın öksürüğü yatıştırabileceği fikri sadece bir kocakarı masalı değildir; aslında bal yemenin en büyük faydalarından biridir. Araştırmacılar, 2.5 ml bal dozunun, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklar için ve daha ciddi öksürük şikayetleri de dahil olmak üzere bazı yaygın öksürük ilaçlarından daha etkili bir öksürük kesici olabileceğini göstermiştir. Bal, antibakteriyel ve antienflamatuar güçleri sayesinde öksürükleri bastırmakta başarılıdır. Ve balın viskoz kıvamı nedeniyle boğazı kaplayarak yatıştırıcı bir etki sağlar.

4. Ağız Sağlığını Destekler

Şaşırtıcı bir şekilde bal, diş eti iltihabını ve periodontal hastalığı savuşturabilir. Şekerli maddeler genellikle ağız sağlığı için uygun görülmediği için bu garip görünebilir. Bununla birlikte, balın doğal antibakteriyel özellikleri göz önüne alındığında, araştırma, çürüklere neden olmaktan ziyade diş çürümesinin nedenleriyle savaşma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

5. Sindirim Sağlığını İyileştirir

Ham bal, prebiyotik bir gıda olarak kabul edilir, yani bağırsaklarınızda yaşayan iyi bakterileri besleyebilir. Aynı zamanda hazımsızlık ve ülsere de çare olabilir ki halk hekimliğinde yıllardır bu şekilde kullanılmaktadır. Antibakteriyel özellikleri, balı mide ülserine neden olduğu bilinen bakteriler için zorlu bir eşleşme haline getirir.

6. Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Altında Tutar

Glikoz ve fruktozdan oluşmasına rağmen bal, nispeten düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir. Sonuç olarak, rafine şekerle karşılaştırıldığında bal, kan şekeri seviyelerinde ani bir artışa neden olmadan gıdaları tatlandırabilir. Bu nedenle Tip 2 diyabetli kişiler bundan keyif alabilirler.

7. Hastalıkları Savuşturmaya Yardımcı Olur

Balda bulunan, antioksidan ve antibakteriyel güçlerine katkıda bulunan bitkisel besinler, bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir. Ayrıca, oksidatif stres ve iltihaplanma, kardiyovasküler hastalıklara ve kanserlere katkıda bulunabileceğinden, bal, vücudunuzun kalp hastalığını ve kanseri önlemesine aktif olarak yardımcı olur.

Vizir Bal

Vizir Bal farklı kategorilerde birçok ürün yelpazesine sahiptir. Sağlığa önemin arttığı son yıllarda bal çoğu insanın vazgeçilmezi olmuştur. Bal alırken kalitesi yüksek organik ballar tercih edilmelidir. Organik olarak üretilen yayla ballarımız sağlık açısından güven vermektedir. Uygun fiyatlarla satışa sunduğumuz ballarımız hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca iletişim numaralarımızdan ve Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.