Organik Çam Balı

Organik çam balı sağlık yönünden birçok faydalar sunmaktadır. Herkes bir çam ağacını bilir. Herkes onu seviyor. Özellikle kışın. Bilmediğimiz şey ise özünden bal yapılabileceğidir. Ve bu çam balı sağlığa faydalarının özellikle solunum sistemimizle çok ilgisi var. Balgam söktürücüdür ve nefes almayı kolaylaştırır. Akciğer hastalıkları, kronik öksürük, astım ve bronşit için en iyi bal olma özelliği göstermektedir ve faydaları daha da fazladır.

Çamlar, Pinaceae familyasındaki Pinus cinsindeki yaprak dökmeyen, iğne yapraklı reçineli ağaçlardır.  Pek çok tür vardır, ancak hepsi koni, tohum ve yaprak karakterlerine göre üç alt türe ayrılır:

–Pinus, sarı veya sert çam grubu, genellikle daha sert ahşap ve fasikül başına iki veya üç iğne.

–Ducampopinus, tilki kuyruğu veya pinyon grubu.

–Strobus, beyaz veya yumuşak çam grubu, genellikle daha yumuşak ahşap ve fasikül başına beş iğne bulundurmaktadır.

Ağaç yaprak bitleri tarafından çokça saldırıya uğradığı için tüm türlerden bal yapılabilir. Sadece arılar etrafta olmalı!

Çam balı başlıca iğne yapraklı özsu balları köknar, ladin ve çam ağaçlarından üretilir. Avrupa ülkelerinde sıklıkla tercih edilen bal türüdür.

Renk: Kahverengimsi kehribar-koyu kehribar

Lezzet: malt, reçineli, diğer ballardan daha az tatlı

Lezzet yoğunluğu: orta güçlü

Su içeriği: düşük, %18'in altında

Viskozite: orta

Fruktoz içeriği: %37

Glikoz içeriği: %32

Disakkarit içeriği: 11 %

Melezitoz içeriği: %3

Maltoz içeriği: %9.

PH:4.6

Asitlik: Yüksek

Mineral içeriği: Yüksek, özellikle fosfor, potasyum, kalsiyum, kükürt, magnezyum, çinko, bor, demir, bakır.

Kristalleşme: Çok yavaş, iri kristallerde 18 ay sonra

Çam balının sağlığa faydaları

Çam balı iltihap önleyici özelliklere sahiptir, antioksidan, bağışıklık uyarıcı, temizleyici, bazı bakteriyel, dermatolojik, dejeneratif, inflamatuar ve otoimmün hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Haricen kullanıldığında yaralara ve romatizmal hastalıklara faydalıdır.

Yumurtalık iltihabına karşı da kullanılır.

Solunum rahatsızlıklarında faydalıdır:

Akciğer hastalıkları ve kronik öksürük için balgam söktürücü ve nefes kesici olarak kullanılır. Astım ve bronşite iyi gelir. Bal petek ile tüketilirse bronkodilatör etkisi olacaktır.

Antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Anti kanser özelliklere sahiptir.

 Daha yaygın çiçek ballarına kıyasla güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Yani oksidasyon ile belirlenen her durumda yardımcı olacaktır.

Dermatolojik koşullarda yardımcı olur:

Sivilce için: 6 çay kaşığı çam balı yiyin. Bu bal türü, vücuttaki hormon dengesizliği, kabızlık veya ağır toksin birikiminden kaynaklanan sivilcelerinizi tedavi edecektir.

Açık cilt gözenekleri için 6 yemek kaşığı çam balı ve 4 yemek kaşığı söğüt kabuğundan elde edilen karışımı uygulamanız gerekir (20 gram söğüt kabuğunu 100 ml suda 10 dakika kaynatın). Karışım yarım saat ile bir saat arasında cildinizde bırakılır, ardından biraz karbonatlı su ile çıkarılır. Tedaviyi arka arkaya 7 gün tekrarlayın ve sonuçları hemen göreceksiniz.

Solmuş, yaşlanmış ciltler için yarım saat ila bir saat arasında basit bir çam balı maskesi uygulayın. Sütle temizleyin ve ardından her zamanki kreminizden birini uygulayın. Tedavi 30 gün boyunca her akşam yapılmalıdır. Bu arada polifloral bal, dahili olarak %2 arı sütü ile alınmalıdır. Etkileri muhteşem.

Selülit için , birkaç damla limon ve/veya portakal esansiyel yağı ile karıştırılmış balla masaj yapın. Karışım etkilenen bölgeye yayılmalı ve kolayca masaj yapılmalıdır. 10 dakika boyunca eller cilt üzerine yerleştirilmeli ve ardından yukarı çekilmelidir. Cilt ılık su ile temizlenecektir.

ÇAM BALINI nerede bulabilirsiniz?

Vizir Bal farklı kategorilerde birçok ürün yelpazesine sahiptir. Sağlığa önemin arttığı son yıllarda bal çoğu insanın vazgeçilmezi olmuştur. Bal alırken kalitesi yüksek organik ballar tercih edilmelidir. Organik olarak üretilen çam ballarımızı güvenle tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlarla satışa sunduğumuz ballarımız hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca iletişim numaralarımızdan ve Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.