Organik Çiçek Balı Nedir

Organik çiçek balı , hem lezzet açısından hem de sağlık açısından birçok insanın olmazsa olmazı. Bal arıları tarafından yapılır ve içeceklere ve yiyeceklere kolayca eklenir ve yiyeceklerin lezzetinde gerçek bir fark yaratır. Organik, ham, filtrelenmiş, A sınıfı, süzülmüş ve saf balı tanımlamak için kullanılan terimler olduğundan bal satın alırken kafa karıştırıcı olabilir. Ama burada organik balın ne olduğuna odaklanıyoruz.

Bal Nedir?

Bal, en özet haliyle çiçeklerden arılar tarafından yapılan çok özel bir besin maddesidir. Arılar çiçeklerden nektar toplarlar ve kovanlarına döndüklerinde balı hücrelere koymak için ağızlarını küçük bir saman gibi kullanırlar. Arılar daha sonra bu nektarı bal haline geldiği kovanda saklar.

Organik Bal Nedir

Organik bal, aklımıza gelen tipik balı yapan aynı tür arılar tarafından yapılan normal baldır. Aradaki fark, arıların nasıl yönetildiği ve arıların nereden geldiğidir. Standart tarımda olduğu gibi, balı ham olarak pazarlamak için koloninin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair yönergeler vardır. 

Genel olarak, arıların organik bal üretebilmeleri için pestisitlerin, genetiği değiştirilmiş ürünlerin (GDO) olmadığı bir alanda tutulmaları ve herhangi bir sentetik kimyasal olmadan koloninin sağlıklı tutulması gerekir. 

Organik Bal Nasıl Yapılır?

Organik bal, arıcılar ve onların bal arıları tarafından iki şekilde yapılabilir.

İlk seçenek

Bir arıcı, arı kovanları grubunu, bitkilerinin bakımı için herhangi bir türde sentetik herbisit veya böcek ilacı kullanmayan bir yere kurabilir. Arıcıların, kolonilerin her tarafındaki yaklaşık 8 km kadar çevrenin bu sentetik kimyasallardan arınmış olduğundan emin olmaları gerekir. Bu geniş bir alandır yapılması zordur, ancak zorluğuyla beraber değeri de fazladır. Çevredeki 8 km bu kimyasallardan arındırılmalıdır çünkü bal arıları nektar, polen ve su aramak için 8 km ye kadar yol kat edeceklerdir. Bir arıcı, arılarının koloniden ayrıldıktan sonra nereye gittiklerini kontrol edemez, bu nedenle sertifikalı bir organik bal satmak istiyorlarsa, arıcının çevredeki alanı bilmesi önemlidir. Arılar çevredeki çiçekleri toplayıp koloni içinde bala dönüştürdükten sonra, arıcı kovandan bal toplayabilir ve organik bal olarak satabilir. Kovanlar yıl boyunca bu alanda bırakılır ve arılar çiçeklerden yiyecek toplamaya ve daha fazla bal yapmaya devam edebilir.

İkinci seçenek

Arıcı için diğer seçenek, koloniyi organik sertifikalı bir çiftliğe veya herhangi bir sentetik böcek ilacı veya herbisit kullanmayan bir çiftliğe sahip bir alana taşımaktır. Bal arısı kolonileri ülke genelinde bir kamyonla çiftlikten çiftliğe fiziksel olarak taşınabilir. Aslında dünyadaki meyve ve sebzelerin tozlaşmasının çoğu bu şekilde gerçekleşir. Bir koloniyi organik bir çiftliğe veya benzer bir alana taşımanın sorunu, çiftliğin, arıların yıl boyunca yiyip hayatta kalması için yeterli nektar veya polen üretememesidir. Bu olduğunda, koloninin hayatta kalabilecekleri başka bir yere nakledilmesi gerekecek veya arıcının, koloninin yaşaması için arıları organik olarak kabul edilebilir bir mısır şurubu veya şekerli su ile beslemesi gerekecektir.

Organik Bal Çiğ Midir?

Organik ve ham, balı tanımlamak için kullanılan iki farklı terimdir. Bal ham olabilir, ancak organik olmayabilir. Saf bal da organik olabilir, ancak ham olamaz. Bal organik ise, herhangi bir sentetik pestisit veya herbisitlere maruz kalmamış çiçekler üzerinde polen ve nektar toplayan arılardan geldiği anlamına gelir. Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra arılar üzerinde sentetik haşere kontrolleri kullanmayan bir arıcılık operasyonundan olmalıdırlar. Bunun ötesinde, bal pazara hazırlanırken arıcıların istediği şekilde muamele edilebilir. Böylece arıcı, müşteri balı almadan önce üretim sırasında balı istediği gibi ısıtabilir veya filtreleyebilir.

Organik Bal İçin Alışveriş

Organik bal alışverişi sizin için önemliyse, Organik ve çiğ olduğunu iddia eden balları tercih etmelisiniz. Bu bal, balda doğal olarak bulunan tüm doğal minerallere, vitaminlere ve faydalı özelliklere sahip olma olasılığı en yüksek olan baldır. Vizir Bal olarak güvenilir organik çiçek ballarını size sunuyoruz.

 Bal Nasıl Organik Olabilir?

Arılar çiçekten çiçeğe dolaşarak nektar toplar ve her çiçeğe polen bırakır. Çiçeklerin de organik olması gerekir, bu da arıların topladığı alanın herhangi bir sentetik çiftçilik veya yetiştirme işlemi olmaksızın %100 doğal olması gerektiği anlamına gelir. Bu tür ortamlara sahip dünyanın yalnızca belirli bölgeleri vardır. 

Ham Bal Nedir?

Filtrelenmemiş, çiğ ve organik bal satın almak söz konusu olduğunda, en iyi seçenek "Ham Bal" etiketli bal satın almaktır. Bu, ham balın hiç ısıtılmadığı veya yalnızca arıların doğal olarak bal sıcaklığını alabilecekleri bir sıcaklığa ısıtıldığı anlamına gelir. Bu tipik olarak yaklaşık 37°C'dir. Sıcak bir günde, sıcak bir kovanın içi bal, kovanın içinde o kadar ısınabilir. Bal üzerinde "ham" kelimesini izleyen herhangi bir düzenleme yoktur, ancak kelimenin genel anlayışı budur.

Isıtılmış Bal Hala Ham Olabilir Mi?

Arıcıların kullandığı temel kural, bal sıcaklığını 40°C'nin altında tutmaktır. 40°C'nin üzerinde, baldaki doğal enzimler bozulmaya başlar, bu nedenle balın hala ham olduğundan emin olabilirsiniz.

Antioksidanların ve diğer besin maddelerinin veya bileşiklerin yok edilmesini önlemek için bala ne kadar ısı uygulanabileceğini kontrol eden bir düzenleme yoktur. Ancak bu, balın doğal olarak kovana ne kadar sıcak girdiğine dayanan genel bir sağduyudur.

Genellikle ham bal da filtrelenmez veya "hafifçe süzülür". Bu, baldaki kalıntıları gidermek için kullanılan süzgeç veya filtrenin, polen ve enzimlerin %100'ünün geçmesine izin verecek kadar yeterli, ancak balmumu ve arı parçalarını tutacak kadar küçük olduğu anlamına gelir. Bu, neredeyse tüm arıcıların şişelemeden önce yaptığı bir şeydir.

Vizir Bal

Vizir Bal farklı kategorilerde birçok ürün yelpazesine sahiptir. Sağlığa önemin arttığı son yıllarda bal çoğu insanın vazgeçilmezi olmuştur. Bal alırken kalitesi yüksek organik ballar tercih edilmelidir. Organik olarak üretilen ballarımız sağlık açısından güven vermektedir. Uygun fiyatlarla satışa sunduğumuz ballarımız hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca iletişim numaralarımızdan ve Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.