Organik Balın Faydaları

Organik balın faydaları oldukça fazladır. Şu anda piyasada çok çeşitli aroma, tat ve özelliklere sahip çeşitli ballar bulabilirsiniz. Sağlığa önemin arttığı bu son günlerde alınacak balın organik ve kaliteli olması son derece önemlidir. Bugün size organik balın ne olduğunu ve bugün neden bu kadar talep edildiğini göstereceğiz. 

Organik bal nedir?

Organik bal, organik arıcılık tarafından belirlenen gereksinimleri karşılayan organik sertifikalı tarlaların çiçeklerinden elde edilen baldır. Bu gereksinimler, kovan ortamı ve üreticilerin ürünü organik olarak pazarlamak için geçmek zorunda oldukları sıkı kontrollerle yakından ilgilidir. Adı ne olursa olsun (organik bal, “biyo” bal veya organik bal), bu bal türünü satışa sunmadan önce %100 organik menşeini garanti eden bir sertifikaya sahip olmak şarttır.

Organik balın özellikleri

Organik bal, sağlığımıza birçok fayda sağlayan sayısız vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir. Ayrıca, bu antioksidan gıda, B kompleks vitaminlerinin yanı sıra C, D ve E vitaminlerinin harika bir kaynağıdır.

Organik balda en bol bulunan mineraller arasında şunları buluyoruz:

Magnezyum

Çinko

Manganez

Demir

Potasyum

Bakır

Kibrit

Organik balın faydaları

Organik bal, yüksek oranda şeker içermesi sayesinde büyüme evrelerinde, büyük stres evrelerinde veya sporcular için ideal bir besindir. Bu şekerler kanda hızla çözünerek vücudun ihtiyaç duyduğu doğal enerjiyi sağlar. 

Kan şekerini düzenler

Aksi gibi görünse de gerçek şu ki bal kan şekerini düzenler. Bunun gerçekleşmesi için fruktoz ve glikoz arasında bir dengenin varlığı önemlidir.

Doğası ne olursa olsun (duygusal, fizyolojik veya psikolojik) herhangi bir stres türü, vücuda metabolik stres olarak çevrilir. Bu konsept, kas kütlesi kazanmanıza izin veren organik bir sürece dayanmaktadır. Başka bir deyişle, bu süreç kas hipertrofisine yol açar.

Aynı şekilde bal sadece stresi kontrol etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda şeker sayesinde konsantrasyonu da destekler. 

Uyku kalitesini artırır

Balın daha iyi uyumanıza yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni, organik balda bulunan glikozun beynin uyku gelişimini kolaylaştıran uykusuzlukla ilgili bir madde olan orexin'i daha az üretmesine neden olmasıdır.

Ayrıca bal, beyinde triptofan üretimini kolaylaştırır. Daha sonra bu madde, uykunun gelişimini ve dengesini kolaylaştıran serotonine dönüştürülür.

Bu anlamda gerçek şu ki, balın uykuyu teşvik etmek için etkilerini analiz eden çeşitli çalışmalar var. Doğru olmasına rağmen, bu doğal tatlandırıcının etkisi özellikle uykusuzluğun başka hastalıklarla bağlantılı olduğu durumlarda analiz edilir.

Her durumda, bal, tıbbi tedavinin bir tamamlayıcısı olarak uykuyu teşvik etmek için bir gece rutinine dahil edilecek bir gıda olarak kabul edilir; ama hiçbir durumda onun yerine geçmemelidir.

Boğaz rahatsızlığını giderir

Balın en yaygın kullanım alanlarından biri de kuşkusuz boğaz rahatsızlığını gidermek ve öksürükleri hafifletmek için kullanılmasıdır. Bu nedenle, uzun yıllardır bu doğal tatlandırıcı, grip ve soğuk algınlığı semptomlarını önlemek ve bunlarla mücadele etmek için kullanılmıştır.

Kabızlığı azaltır

Doğal yaşam için en uygun koşullara sahip floranın en doğal halidir. Ayrıca balın müshil etkisi esas olarak liflere benzer şekilde çalışan fruktooligosakkaritler nedeniyledir.

Vizir Bal

Vizir Bal farklı kategorilerde birçok ürün yelpazesine sahiptir. Sağlığa önemin arttığı son yıllarda bal çoğu insanın vazgeçilmezi olmuştur. Bal alırken kalitesi yüksek organik ballar tercih edilmelidir. Organik olarak üretilen ballarımız sağlık açısından güven vermektedir. Uygun fiyatlarla satışa sunduğumuz ballarımız hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca iletişim numaralarımızdan ve Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.